Adoptivní Rodina naší farnosti

21. 4. 2007

Koncem roku 2005 v naší farnosti vzniknul kroužek, který se rozhodl podporovat aktivitu České Katolické Charity – Adopce na dálku. Finanční příspěvek byl dohodnutý na 50 Kč měsíčně na osobu. 1. března 2006 z naší farnosti byla odeslána částka 7.000 Kč na účet pražské charity za účelem „adoptování“ – finanční podpory Alexa Muliiry – ugandského chlapce ve věku 14. let. Chlapec má 5 sourozenců, chodí do ZŠ sv. Cypriana, je velmi aktivní při školních činnostech, rád zpívá. Pronajatý dům ve kterém bydlí jeho rodina má pouze dvě místnosti. O rodinu se stará otec. Finančních prostředků není moc, proto je velice obtížné zajistit základní potřeby dětí a jejích vzdělání. Alex je velmi pracovitý, pravdomluvný, není sobecký. V budoucnu se chce stát knězem. Všichni, kteří by se chtěli připojit k této aktivitě můžou se přihlásit buď osobně, telefonický nebo na adrese farnostsvihov@email.cz.

ObrazekV letě roku 2006 dorazil do naší farnosti dopis Alexa Mulliry:

Drazí švihovští farníci, drahý pane faráři, jmenuji se Alex Mullira a moje škola v Ngomě nosí jméno sv. Cypriána. Jsem v 7. třídě a můj oblíbený předmět je věda o společnosti, poněvadž se tam učíme o Vaší zemi. Moje máma se jmenuje Teddy Nakanwagi a otec Charles Jjuuks. Ve škole mám velice rád tanec a zpěv. Mám tři sestry: Jane, Ritah a Winnie a dva bratry: Stevena a Roberta.

Děkuji Vám za Vaší pomoc při studiích. Díky Vám mám zaplaceny školní poplatky, oběd a školní knihy. Ať Bůh Vám žehná. Slibuji tvrdě se učit. Děkuji Vám!

15. květen 2006                                                                        Váš Mullira Alex

Bohužel koncem roku 2006 jsme obdrželi informaci, že rodina Alexa Mulliry se odstěhovala do jiné oblasti a projekt finanční podpory Alexa byl z tohoto důvodu ukončený. Doufejme, že Alexovi se bude dařit dobře; jménem farnosti bude mu zaslán pozdrav (prostřednictvím projektu „Adopce na dálku), i když jeho současná adresa není ještě známa.

Zároveň jsme obdrželi nabídku pokračování ve finanční podpoře dětí na misiích a částka 2.910 Kč, která nebyla ještě profinancována byla (s mým souhlasem) převedena na účet podporující indického chlapce Prashantha Noronhy ve věku 7 let.

Od ledna 2007  je do péče naší farnosti svěřený indický chlapec – Prashanth Noronha, nar. 19. 7. 1999. Pochází z vážené a věřící rodiny. Chodi do 2. třídy, jeho oblíbený předmět je životní prostředí a velmi rád kreslí. Jeho otec – Francis – je pomocníkem v čajovně a máma – Shalini – se stára o jeho čtyři sourozence: Sinjanva – 12 let, Sebastiana – 9 let, Prajwala – 6 let, Lydii – 3 roky. Jako cil v životě si zvolil být lékařem. Učí se velice dobře, se zájmem se zúčastňuje školních aktivit. Rád hraje kriket. Jeho oblíbené jídlo je rýže s rybím kari. Vzhledem k tomu, že příjem otce je velice malý, náš Prashanth potřebuje podpořit finančně při získání potřebného vzdělání. K finanční částce 2.910 Kč, která nám zbyla po předchozí „adopci“ jsme doplatili 1.990 Kč, aby všechny školní poplatky, knihy a další záležitosti spojené se vzděláním Prashantha byly v letošním roce zaplaceny.

ObrazekV loňském roce se v naší farnosti vybralo na „adopci“ 12.000 Kč, z čeho jsme odeslali včetně letošního poplatku 9.590 Kč.

V dubnu roku 2007 naše farnost obdržela dva dopisy: jeden od ředitele centra v Indii, který zprostředkovává finance adoptovanému dítěti, druhy dopis píše adoptované námi dítě. Dopisy jsou adresované na mou osobu ale samozřejmě dik patří každému, kdo patří do naší adoptivní rodiny.

Překlad dopisu Denise Mascarenhase  – ředitele centra BALA PRAGHATI:

Drahý příteli, „Drobné skutky vlídnosti a lásky učiní z našeho světa Ráj na zemi“.I ty nejmenší skutky milosrdenství učiněné z lásky k Bohu jsou považovány za největší v jeho očích. Obejmutí děcka z této části světa, které jste učinil s vlídností, třebaže v malém měřítku, dosáhne ke každému na světě. Děkuji Bohu za požehnání další pomocné ruky, která setře slzy opuštěnosti a neštěstí.

Jsem ti velice vděčný, že jsi přijal Prashanta, jako své dítě sponzorované na dálku a pomohl mu rozvíjet úspěšně jeho plnohodnotný život. Vzdělání dítěte je náš základní cíl a díky štědrým dobrodincům jako jste Vy, můžeme náš sen realizovat. Pracujeme na celkovém růstu a vývoji dítěte a snažíme se vštípit dětem smysl pro samostatnost a racionální uvažování tak, aby byli schopni přetvářet svět.

Pod BALA PRAGATHI K.S. máme také školu, která nabízí pokračování technického vzdělání „ PRATHIBHODAYA“, kde je mnoho různých technických kurzů pro ty, kteří nejsou schopni dosáhnout na navazující univerzitní studia nebo profesionální kurzy.

Drahý příteli, jsem velmi šťastný, že mohu přiložit dopis od sponzorovaného dítěte. Děkuji Vám ještě jednou za Vaši dobrou vůli a přeji mnoho úspěchů ve Vašem úsilí. Modlím se za Vás a těším se na spolupráci s Vámi.

S pozdravem Fr. Denis Mascarenhas – ředitel

Překlad dopisu Prashanta Noronhy

Milý sponzorský otče Adame…   Píše Vám Prashant, Vaše milující sponzorované dítě, toužící Vám požehnat. Věřím, že vy i členové Vaší rodiny se těšíte dobrému zdraví. Já i moje rodina jsme se s vděčností dozvěděli, že jste se dobrovolně rozhodl podporovat mé vzdělávání.

Všichni jsme Vám velice vděční. Můj otec Francis pracuje jako pomocník v čajovně. Maminka Shalina je ženou v domácnosti. Bratr Sinianv je v 7. třídě. Bratr Sebastian je ve čtvrté. Bratr Prajwal odchází do Balwadi. Sestře Lydii je tři a půl roku. Já jsem ve 2. třídě, název mé školy je Vyšší základní škola.. Trvá mi to 15 minut než dojdu do školy. Bala Pragathi Kendra Services Centrum je 14 km vzdálené od místa mého bydliště.

Vyřizuji Vám pozdrav od všech členů mé rodiny. Vedu si dobře ve svém studiu. Moje zkoušky ve třetím semestru proběhly v březnu. Končím těchto několik řádek s hlubokým výrazem díků, s modlitbou na rtech a přáním všeho dobrého.

Vaše milující dítě Prashant Noronha.